LTC4002ES8-8.4#TRPBF
Mfr.Part #
LTC4002ES8-8.4#TRPBF
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC BATT CHG LI-ION 2CELL 8SOIC
Product Category :
Battery Chargers
Battery Chemistry :
Lithium-Ion
Pin Count :
8
Number of Functions :
1
Current - Charging :
Constant - Programmable
Qualification Status :
Not Qualified
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Input Voltage (Min) :
8.9V
ECCN Code :
EAR99
Number of Cells :
2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Programmable Features :
Timer
Input Voltage-Nom :
12V
Base Part Number :
LTC4002
Switching Frequency-Max :
550kHz
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Battery Pack Voltage :
8.4V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Analog IC - Other Type :
BATTERY CHARGE CONTROLLER
Voltage - Supply (Max) :
22V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Switcher Configuration :
Buck
Number of Terminations :
8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
3.899mm