LTC3624EMSE-3.3#TRPBF
Mfr.Part #
LTC3624EMSE-3.3#TRPBF
Package / Case
12-TSSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Description
IC REG BUCK 3.3V 2A 12MSOP
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Voltage - Input (Max) :
17V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Current - Output :
2A
Function :
Step-Down
Number of Outputs :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Input (Min) :
2.7V
Base Part Number :
LTC3624
Frequency - Switching :
1MHz
Output Configuration :
Positive
Package / Case :
Output Type :
FIXED
Topology :
Buck
Synchronous Rectifier :
yes
Factory Lead Time :
20 Weeks
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Mounting Type :
Surface Mount
Introducing Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Analog Devices, Inc. LTC3624EMSE-3.3#TRPBF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TJ, Base Part Number:LTC3624, Package / Case:12-TSSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad, Mounting Type:Surface Mount, LTC3624EMSE-3.3#TRPBF pinout, LTC3624EMSE-3.3#TRPBF datasheet PDF, LTC3624EMSE-3.3#TRPBF amp .Beyond Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Analog Devices, Inc. LTC3624EMSE-3.3#TRPBF ,we also offer AP3211KTR-G1, AP61100QZ6-7, AP3012KTR-E1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. LTC3624EMSE-3.3#TRPBF
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Analog Devices, Inc. LTC3624EMSE-3.3#TRPBF Overview
Introducing the LTC3624EMSE-3.3#TRPBF by Analog Devices, Inc., a state-of-the-art Voltage Regulator designed to meet the needs of advanced electronic applications requiring stable and efficient power supply. This DC DC Switching Regulator is engineered to deliver a fixed 3.3V output from a wider range of input voltages, ensuring reliability and efficiency in various demanding applications. Its compact 12-MSOP package makes it ideal for space-constrained environments, while its capability to supply up to 2A of continuous output current allows it to power a significant range of devices. Utilizing the Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Analog Devices, Inc. LTC3624EMSE-3.3#TRPBF ensures performance stability and energy efficiency, critical for both commercial and industrial applications.
LTC3624EMSE-3.3#TRPBF Features
  • Stable 3.3V output voltage with a 2A current capability