LTC3410ESC6-1.8
Mfr.Part #
LTC3410ESC6-1.8
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
6-VSSOP, SC-88, SOT-363
Description
IC REG BUCK 1.8V 300MA SC70-6
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Length :
2mm
Package / Case :
6-VSSOP, SC-88, SOT-363
ECCN Code :
EAR99
Number of Outputs :
1
Qualification Status :
Not Qualified
Output Configuration :
Positive
Surface Mount
Terminal Pitch :
0.65mm
Current - Output :
300mA
Number of Terminations :
6
Voltage - Input (Min) :
2.5V
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Pbfree Code :
No
Control Mode :
CURRENT-MODE
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Input Voltage-Nom :
3.6V
Packaging :
Tube
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Reach Compliance Code :
not_compliant
Topology :
Buck
Synchronous Rectifier :
yes
JESD-30 Code :
R-PDSO-G6
Frequency - Switching :
2.25MHz