LTC3410ESC6-1.65
Mfr.Part #
LTC3410ESC6-1.65
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
6-VSSOP, SC-88, SOT-363
Description
IC REG BUCK 1.65V 300MA SC70-6
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.65V
EAR99
Topology :
Buck
Input Voltage-Nom :
3.6V
Number of Outputs :
1
Terminal Form :
Gull wing
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Terminal Pitch :
0.65mm
Package / Case :
6-VSSOP, SC-88, SOT-363
Output Configuration :
Positive
Current - Output :
300mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
yes
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Function :
Step-Down
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Input (Min) :
2.5V
Output Type :
FIXED
Terminal Position :
Dual
Length :
2mm
Not Qualified
JESD-30 Code :
R-PDSO-G6
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Packaging :
Tube
Pbfree Code :
No
Frequency - Switching :
2.25MHz
Datasheets
LTC3410ESC6-1.65
Analog Devices, Inc. LTC3410ESC6-1.65
[Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Analog Devices, Inc. LTC3410ESC6-1.65] Overview
Welcome to the cutting-edge realm of voltage regulation with the LTC3410ESC6-1.65 by Analog Devices, Inc. This sophisticated integrated circuit (IC) offers precision and reliability, making it an indispensable component for power management solutions. Designed with the latest technology, this buck regulator delivers a stable output voltage of 1.65V with a maximum current rating of 300mA. Its compact SC706 package ensures space-saving integration, ideal for modern electronic designs.
[LTC3410ESC6-1.65] Features
  • Output Voltage: 1.65V
  • Maximum Output Current: 300mA
  • Package: SC706
  • Efficiency: High efficiency over a wide range of load currents
  • Input Voltage Range: 2.5V to 5.5V