LTC3410BESC6-1.5#TRMPBF
Mfr.Part #
LTC3410BESC6-1.5#TRMPBF
Manufacturer
Linear Technology
Package / Case
6-VSSOP, SC-88, SOT-363
Description
LTC3410 - 300MA SYNCHRONOUS STEP
Manufacturer :
Linear Technology
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Factory Lead Time :
8 Weeks
Efficiency :
96 %
Current - Output :
300mA
CURRENT-MODE
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Outputs :
1
Voltage - Input (Min) :
2.5V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 months ago)
Not Qualified
Output Voltage :
1.5V
Input Voltage-Nom :
3.6V
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Synchronous Rectifier :
yes
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Base Part Number :
LTC3410
Number of Pins :
6
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Output Configuration :
Positive
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Frequency - Switching :
2.25MHz
Length :
2mm