LTC3405AES6-1.375#TRMPBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LTC3405AES6-1.375#TRMPBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Datasheet
Download
Description
IC REG BCK 1.375V 300MA TSOT23-6
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Control Mode :
CURRENT-MODE
Base Part Number :
LTC3405
Number of Terminations :
6
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Gull wing
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Output Voltage :
1.375V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Function :
Step-Down
Input Voltage-Nom :
3.6V
Surface Mount :
yes
Terminal Pitch :
0.95mm
Qualification Status :
Not Qualified
Length :
2.9mm
Number of Pins :
6
Terminal Position :
Dual
Output Type :
FIXED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Synchronous Rectifier :
yes
Topology :
Buck
Current - Output :
300mA
Mounting Type :
Surface Mount
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 weeks ago)
Frequency - Switching :
1.5MHz
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA