LTC3350IUHF#PBF
Mfr.Part #
LTC3350IUHF#PBF
Package / Case
38-WFQFN Exposed Pad
Description
IC BACKUP CTRLR CHRG/MON 38QFN
Stock
25
In Stock :
25
Product Category :
Power Management - Specialized
Pin Count :
38
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Terminal Pitch :
0.5mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Terminal Form :
NO LEAD
Number of Functions :
1
Number of Pins :
38
Width :
5mm
Height Seated (Max) :
0.8mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 week ago)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Base Part Number :
LTC3350
Package / Case :
38-WFQFN Exposed Pad
Switcher Configuration :
Buck
Packaging :
Tube
HTS Code :
Input Voltage-Nom :
12V
ECCN Code :
EAR99
Operating Supply Current :
4mA
Applications :
Supercapacitor Backup Controller
Published :
2011
Length :
7mm
Factory Lead Time :
26 Weeks
Voltage - Supply :
4.5V~35V
REACH SVHC :
No SVHC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Switching Frequency-Max :
510kHz
Input Voltage (Min) :
4.5V
Analog IC - Other Type :
SWITCHED CAPACITOR CONVERTER
Number of Terminations :
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
QUAD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Input Voltage (Max) :
35V