LTC3350EUHF
Mfr.Part #
LTC3350EUHF
Package / Case
38-WFQFN Exposed Pad
Description
IC BACKUP CTRLR CHRG/MON
Product Category :
Power Management - Specialized
Surface Mount :
yes
Length :
7mm
Height Seated (Max) :
0.8mm
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-30 Code :
R-PQCC-N38
Input Voltage (Min) :
4.5V
Voltage - Supply :
4.5V~35V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Supply :
4mA
Terminal Form :
NO LEAD
Terminal Pitch :
0.5mm
Input Voltage-Nom :
12V
JESD-609 Code :
e3
Switcher Configuration :
Buck
Packaging :
Tube
Input Voltage (Max) :
35V
Terminal Position :
QUAD
Pin Count :
38
Switching Frequency-Max :
510kHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Width :
5mm