LTC3311JV-0.875#PBF
Mfr.Part #
LTC3311JV-0.875#PBF
Package / Case
LQFN-18
Description
12.5A, 5.5V SYNCHR SS1 BUCK REGU
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Mounting Style :
SMD/SMT
Output Configuration :
Positive
Voltage - Input (Min) :
2.25V
Input Voltage :
2.25 V to 5.5 V
Product Type :
Switching Voltage Regulators
Topology :
Buck
Package :
Tray
Type :
Synchronous Step Down Silent Switcher
Mounting Type :
Surface Mount
Brand :
Analog Devices
Shutdown :
Shutdown
Quiescent Current :
1.3 mA
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Output Voltage :
875 mV
Output Current :
12.5 A
Voltage - Output (Min/Fixed) :
0.875V
Function :
Step-Down
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Series :
LTC3311
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
18-LQFN (3x3)
Product Category :
Switching Voltage Regulators
Output Type :
FIXED
Frequency - Switching :
500kHz ~ 5MHz
Current - Output :
12.5A
Packaging :
Tray
Switching Frequency :
2 MHz
Number of Pins :
12
Package / Case :
LQFN-18
Synchronous Rectifier :
yes
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
RoHS :
Non-Compliant
Number of Outputs :
1 Output
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Output (Max) :
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Analog Devices, Inc. LTC3311JV-0.875#PBF
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Analog Devices, Inc. LTC3311JV-0.875#PBF Overview
The LTC3311JV-0.875#PBF from Analog Devices, Inc. is a highly efficient, synchronous step-down buck regulator designed to deliver exceptional performance in a variety of demanding applications. Capable of providing up to 12.5A of continuous current and operating with an input voltage range of up to 5.5V, this regulator is an ideal solution for powering the latest high-performance and space-constrained applications. The integration of cutting-edge technology ensures a compact footprint while maintaining high efficiency and robust thermal performance. Using the key term Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Analog Devices, Inc. LTC3311JV-0.875#PBF, this product stands out in its category for delivering reliable and consistent power supply solutions.