LTC3311JV-0.75#PBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LTC3311JV-0.75#PBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
12.5A, 5.5V SYNCHR SS1 BUCK REGU
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Function :
Step-Down
Number of Terminations :
2
Frequency - Switching :
500kHz ~ 5MHz
Synchronous Rectifier :
yes
Height - Seated (Max) :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Shutdown :
Shutdown
Voltage - Input (Min) :
2.25V
Mounting Style :
SMD/SMT
Input Voltage :
2.25 V to 5.5 V
Base Product Number :
RLR05
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Switching Frequency :
2 MHz
Output Current :
12.5 A
Type :
Synchronous Step Down Silent Switcher
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Current - Output :
12.5A
Resistance :
1.3 kOhms
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Voltage - Output (Min/Fixed) :
0.75V
Mounting Type :
Surface Mount
Quiescent Current :
1.3 mA
Topology :
Buck
Output Voltage :
750 mV
Package / Case :
Axial
RoHS :
Details
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Product Type :
Switching Voltage Regulators
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Supplier Device Package :
Product Category :
Switching Voltage Regulators
Composition :
Metal Film
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Output Type :
FIXED
Voltage - Output (Max) :
Brand :
Analog Devices
Output Configuration :
Positive
Size / Dimension :
0.066 Dia x 0.150 L (1.68mm x 3.81mm)
Tolerance :
±2%
Number of Outputs :
1 Output
Features :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Analog Devices, Inc. LTC3311JV-0.75#PBF
[Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators] Analog Devices, Inc. LTC3311JV-0.75#PBF Overview
LTC3311JV-0.75#PBF Features
  • Highly efficient 12.5A DC/DC buck regulator
  • Wide input voltage range of up to 5.5V