LTC2656CFE-H12#TRPBF
Mfr.Part #
LTC2656CFE-H12#TRPBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Description
IC DAC 12BIT V-OUT 20TSSOP
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Height Seated (Max) :
1.2mm
Power Supplies :
3/5V
Operating Temperature :
0°C~70°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Pitch :
0.65mm
Voltage - Supply, Analog :
5V
Pin Count :
20
Number of Terminations :
20
Settling Time :
4.6μs (Typ)
Number of Bits :
12
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Linearity Error-Max (EL) :
0.0244%
Base Part Number :
LTC2656
Supply Voltage :
5V
Package / Case :
JESD-30 Code :
R-PDSO-G20
Supply Current-Max :
4.25mA
Width :
4.4mm
Length :
6.5mm
Number of Functions :
1
Analog Output Voltage-Max :
4.096V
1 (Unlimited)
Introducing Digital to Analog Converters (DAC) Analog Devices, Inc. LTC2656CFE-H12#TRPBF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~70°C, Number of Terminations:20, Base Part Number:LTC2656, Package / Case:20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad, Mounting Type:Surface Mount, LTC2656CFE-H12#TRPBF pinout, LTC2656CFE-H12#TRPBF datasheet PDF, LTC2656CFE-H12#TRPBF amp .Beyond Digital to Analog Converters (DAC) Analog Devices, Inc. LTC2656CFE-H12#TRPBF ,we also offer MCP4822T-E/SN, TLV5620ID, TLC5615IDR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.