LTC2636IMS-LMX10#PBF
Mfr.Part #
LTC2636IMS-LMX10#PBF
Manufacturer
Linear Technology
Package / Case
16-TFSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
OCTAL 10-BIT SPI VOUT DAC WITH 1
Manufacturer :
Linear Technology
Product Category :
Digital to Analog Converters (DAC)
Voltage - Supply, Digital :
2.7V~5.5V
Analog Output Voltage-Max :
2.5V
Supply Voltage :
3V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Pitch :
0.5mm
Number of Bits :
10
Package / Case :
16-TFSOP (0.118, 3.00mm Width)
Linearity Error-Max (EL) :
0.0977%
Power Supplies :
3/5V
Published :
Height Seated (Max) :
1.1mm
Supply Current-Max :
1.5mA
Pin Count :
16
Length :
4.039mm
Voltage - Supply, Analog :
2.7V~5.5V
Number of Terminations :
16
Packaging :
Tube
Settling Time :
4μs (Typ)
Base Part Number :
LTC2636
Factory Lead Time :
14 Weeks
JESD-30 Code :
R-PDSO-G16
Width :
3mm
INL/DNL (LSB) :
±0.2, ±0.5 (Max)
Surface Mount
Introducing Digital to Analog Converters (DAC) Linear Technology LTC2636IMS-LMX10#PBF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C, Package / Case:16-TFSOP (0.118, 3.00mm Width), Number of Terminations:16, Base Part Number:LTC2636, Mounting Type:Surface Mount, LTC2636IMS-LMX10#PBF pinout, LTC2636IMS-LMX10#PBF datasheet PDF, LTC2636IMS-LMX10#PBF amp .Beyond Digital to Analog Converters (DAC) Linear Technology LTC2636IMS-LMX10#PBF ,we also offer MCP4822T-E/SN, TLV5620ID, TLC5615IDR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Linear Technology LTC2636IMS-LMX10#PBF
Digital to Analog Converters (DAC) Linear Technology LTC2636IMS-LMX10#PBF Overview
LTC2636IMS-LMX10#PBF Features
This octal DAC features multiple output options and a compact MSOP package, which ensures ease of implementation in space-constrained applications. Key attributes include a built-in 2.5V reference with low 10ppm/°C drift, which enhances the accuracy and stability of the output signal. The device also supports full-scale output ranges of 2.5V, ensuring compatibility with a variety of peripherals and interfaces in different systems.