LTC2636HMS-HZ10#PBF
Mfr.Part #
LTC2636HMS-HZ10#PBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
16-TFSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC DAC 10BIT V-OUT 16MSOP
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Digital to Analog Converters (DAC)
Power Supplies :
5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Input Bit Code :
BINARY
JESD-609 Code :
e3
Analog Output Voltage-Max :
4.096V
Base Part Number :
LTC2636
Reference Type :
External, Internal
Max Power Dissipation :
2.7mW
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Tube
Published :
Terminal Pitch :
0.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Pins :
16
Pin Count :
16
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 week ago)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Data Interface :
SPI
ECCN Code :
EAR99
Supply Current-Max :
1.5mA
Length :
4.039mm
Linearity Error-Max (EL) :
0.0977%
Package / Case :
16-TFSOP (0.118, 3.00mm Width)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of Bits :
10
Height Seated (Max) :
1.1mm
Voltage - Supply, Analog :
5V
Width :
3mm
Interface :
SPI, Serial
Converter Type :
D/A CONVERTER
Output Type :
Voltage - Buffered
Supply Type :
Single
Number of Functions :
8
Mount :
Surface Mount
Supply Voltage :
5V
Number of Terminations :
Terminal Position :
Dual
Number of D/A Converters :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Settling Time :
4.3µs (Typ)
INL/DNL (LSB) :
±0.2, ±0.5 (Max)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Differential Output :
No
Introducing Digital to Analog Converters (DAC) Analog Devices, Inc. LTC2636HMS-HZ10#PBF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:LTC2636, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:16, Package / Case:16-TFSOP (0.118, 3.00mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Terminations:16, LTC2636HMS-HZ10#PBF pinout, LTC2636HMS-HZ10#PBF datasheet PDF, LTC2636HMS-HZ10#PBF amp .Beyond Digital to Analog Converters (DAC) Analog Devices, Inc. LTC2636HMS-HZ10#PBF ,we also offer MCP4822T-E/SN, TLV5620ID, TLC5615IDR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. LTC2636HMS-HZ10#PBF
Digital to Analog Converters (DAC) by Analog Devices, Inc. LTC2636HMS-HZ10#PBF Overview
LTC2636HMS-HZ10#PBF Features
The LTC2636HMS-HZ10#PBF offers a variety of features that stand out in the field of Digital to Analog Converters. It provides a 10-bit resolution, ensuring fine granularity in output signals. The device operates over a wide supply range and includes an internal reference with a 10ppm/°C max temperature coefficient, which minimizes external components and simplifies system design. Additionally, the DAC offers a rail-to-rail output, enabling it to work effectively within a broad range of industrial and commercial applications.