LTC2357CLX-16#PBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LTC2357CLX-16#PBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
48-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC ADC 16BIT SAR 48LQFP
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Analog to Digital Converters (ADC)
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 week ago)
Base Part Number :
LTC2357
Sampling Rate (Per Second) :
350k
Terminal Pitch :
0.5mm
Package / Case :
48-LQFP
Pin Count :
48
Width :
7mm
Supply Voltage :
5V
Converter Type :
ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION
Linearity Error-Max (EL) :
0.0023%
Number of Inputs :
4
Analog Input Voltage-Min :
-10.2275V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Ratio - S/H:ADC :
1:1
Terminal Form :
Gull wing
Data Interface :
SPI
Length :
7mm
Operating Temperature :
0°C~70°C
Number of Analog In Channels :
4
Feature :
Simultaneous Sampling
Reference Type :
External, Internal
Number of Pins :
48
Output Format :
Serial
Number of Functions :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Packaging :
Tray
Sample and Hold / Track and Hold :
SAMPLE
Input Type :
Differential
Analog Input Voltage-Max :
10.2525V
Voltage - Supply, Analog :
7.5V~38V
Voltage - Supply, Digital :
4.75V~5.25V
Architecture :
SAR
Sampling Rate :
0.35 MHz
Terminal Position :
QUAD
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Bits :
16
Number of Terminations :
Conversion Time-Max :
2.2μs
Output Bit Code :
BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY
Factory Lead Time :
20 Weeks
Height Seated (Max) :
1.6mm