LTC1844ES5-3.3#TRMPBF
Mfr.Part #
LTC1844ES5-3.3#TRMPBF
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Description
IC REG LIN 3.3V 150MA TSOT23-5
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Terminal Position :
Dual
Terminal Pitch :
0.95mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
Voltage Dropout (Max) :
0.15V @ 150mA
Package / Case :
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Factory Lead Time :
10 Weeks
Output Voltage1-Max :
3.3578V
Number of Terminations :
5
Output Voltage1-Min :
3.2423V
Current - Quiescent (Iq) :
80μA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Regulators :
1
Output Configuration :
Positive
Number of Functions :
1
PSRR :
50dB (120Hz)
Voltage - Input (Max) :
6.5V
Qualification Status :
Not Qualified
Packaging :
Cut Tape (CT)
ROHS3 Compliant
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Base Part Number :
LTC1844
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Output Voltage 1 :
3.3V