LTC1731ES8-4.1#PBF
Mfr.Part #
LTC1731ES8-4.1#PBF
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC BATT CHG MULT-CHEM 1CEL 8SOIC
Supply Voltage :
6V
Output Voltage :
4.1V
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Nominal Input Voltage :
12V
Packaging :
Tube
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Width :
3.9mm
Adjustable Threshold :
No
Max Input Voltage :
12V
Battery Pack Voltage :
4.1V
Min Input Voltage :
4.5V
Output Current :
500mA
Min Supply Voltage :
4.5V
Length :
4.9mm
Max Supply Voltage :
12V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA