LTC1731EMS8-8.2#TRPBF
Mfr.Part #
LTC1731EMS8-8.2#TRPBF
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC BATT CHG MULT-CHEM 2CEL 8MSOP
Min Input Voltage :
4.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Battery Pack Voltage :
8.2V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Terminations :
8
Terminal Pitch :
0.65mm
Max Supply Voltage :
12V
Base Part Number :
LTC1731
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Cells :
2
Supply Voltage :
9V
JESD-609 Code :
e3
Length :
3mm
Max Input Voltage :
12V
Programmable Features :
Timer
Height Seated (Max) :
1.1mm
Output Current :
500mA
Output Voltage :
8.2V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Min Supply Voltage :
8.8V
Width :
3mm
Package / Case :
yes
Introducing Battery Chargers Analog Devices, Inc. LTC1731EMS8-8.2#TRPBF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:8, Base Part Number:LTC1731, Number of Pins:8, Number of Channels:1, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), LTC1731EMS8-8.2#TRPBF pinout, LTC1731EMS8-8.2#TRPBF datasheet PDF, LTC1731EMS8-8.2#TRPBF amp .Beyond Battery Chargers Analog Devices, Inc. LTC1731EMS8-8.2#TRPBF ,we also offer BQ24192RGER, LTC4065EDC#TRMPBF, BQ2000SN-B5TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.