LTC1731EMS8-4.1#PBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LTC1731EMS8-4.1#PBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC BATT CHG MULT-CHEM 1CEL 8MSOP
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Battery Chargers
Supply Voltage :
6V
Lead Free :
Lead Free
Number of Cells :
1
Min Input Voltage :
4.5V
Number of Channels :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tube
Number of Functions :
Max Supply Voltage :
12V
Base Part Number :
LTC1731
Length :
3mm
Current - Charging :
Constant - Programmable
Qualification Status :
Not Qualified
Surface Mount :
yes
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
8
Min Supply Voltage :
4.5V
Output Voltage :
4.1V
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Nominal Input Voltage :
12V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Analog IC - Other Type :
POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
Width :
3mm
Terminal Pitch :
0.65mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Pin Count :
8
Adjustable Threshold :
No
Number of Pins :
JESD-609 Code :
e3
Battery Pack Voltage :
4.1V
Max Input Voltage :
12V
Battery Chemistry :
Multi-Chemistry
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Programmable Features :
Timer
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
Gull wing
Output Current :
500mA
Package / Case :
Introducing Battery Chargers Analog Devices, Inc. LTC1731EMS8-4.1#PBF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Channels:1, Base Part Number:LTC1731, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:8, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:8, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), LTC1731EMS8-4.1#PBF pinout, LTC1731EMS8-4.1#PBF datasheet PDF, LTC1731EMS8-4.1#PBF amp .Beyond Battery Chargers Analog Devices, Inc. LTC1731EMS8-4.1#PBF ,we also offer BQ24192RGER, LTC4065EDC#TRMPBF, BQ2000SN-B5TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.