LTC1517ES5-3.3#TRPBF
Mfr.Part #
LTC1517ES5-3.3#TRPBF
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Description
IC REG CHRG PUMP 3.3V 15MA SOT23
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Terminations :
5
Lead Free :
Lead Free
Output Type :
FIXED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 4 weeks ago)
Voltage - Input (Max) :
4.4V
Input Voltage-Nom :
2.5V
Synchronous Rectifier :
No
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Dual
Max Output Current :
15mA
Base Part Number :
LTC1517
Operating Supply Current :
6µA
Analog IC - Other Type :
SWITCHED CAPACITOR REGULATOR
JESD-609 Code :
e3
Switcher Configuration :
DOUBLER INVERTER
Frequency - Switching :
700kHz
Function :
Step-Up
Output Voltage :
3.3V
Number of Pins :
5
Length :
2.9mm