LTC1517ES5-3.3#TRMPBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LTC1517ES5-3.3#TRMPBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet
Download
Description
IC REG CHRG PUMP 3.3V 15MA SOT23
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Lead Free :
Lead Free
Topology :
Charge Pump
Number of Pins :
5
Number of Terminations :
5
ECCN Code :
EAR99
Max Output Current :
15mA
Factory Lead Time :
8 Weeks
Frequency - Switching :
700kHz
Synchronous Rectifier :
No
Output Voltage :
3.3V
Length :
2.9mm
Surface Mount :
yes
Terminal Form :
Gull wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Input (Min) :
2V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
LTC1517
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 weeks ago)
Package / Case :
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Output Configuration :
Positive
Output Type :
FIXED
Input Voltage-Nom :
2.5V
Function :
Step-Up
Operating Supply Current :
6µA
Voltage - Input (Max) :
4.4V
Switcher Configuration :
DOUBLER INVERTER
Number of Outputs :
1
Analog IC - Other Type :
SWITCHED CAPACITOR REGULATOR
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Analog Devices, Inc. LTC1517ES5-3.3#TRMPBF
Welcome to the forefront of power management technology with Analog Devices, Inc.'s LTC1517ES5-3.3#TRMPBF, a cutting-edge DC-DC switching regulator integrated circuit. Engineered for precision and efficiency, this compact marvel delivers a stable 3.3V output at 15mA, housed in the space-saving SOT23 package.
LTC1517ES5-3.3#TRMPBF Features
  • Stable 3.3V Output: Ensures consistent power supply for your electronics.