LTC1515CS8-3.3/5#TRPBF
Mfr.Part #
LTC1515CS8-3.3/5#TRPBF
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC REG CHARGE PUMP PROG 8SOIC
Voltage - Input (Max) :
10V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
Output Type :
Programmable
Output Configuration :
Positive
Topology :
Charge Pump
Frequency - Switching :
650kHz
Current - Output :
50mA
Length :
4.9mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Input (Min) :
2V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Function :
Step-Up/Step-Down
Analog IC - Other Type :
SWITCHED CAPACITOR REGULATOR
Synchronous Rectifier :
No
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V 5V
Base Part Number :
LTC1515
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Switcher Configuration :
DOUBLER INVERTER
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Width :
3.9mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Outputs :
1
Introducing Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Analog Devices, Inc. LTC1515CS8-3.3/5#TRPBF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Terminations:8, Base Part Number:LTC1515, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Mounting Type:Surface Mount, LTC1515CS8-3.3/5#TRPBF pinout, LTC1515CS8-3.3/5#TRPBF datasheet PDF, LTC1515CS8-3.3/5#TRPBF amp .Beyond Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Analog Devices, Inc. LTC1515CS8-3.3/5#TRPBF ,we also offer AP3211KTR-G1, AP61100QZ6-7, AP3012KTR-E1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. LTC1515CS8-3.3/5#TRPBF
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Analog Devices, Inc. LTC1515CS8-3.3/5#TRPBF Overview
The LTC1515CS8-3.3/5#TRPBF from Analog Devices, Inc. is a programmable charge pump voltage regulator, designed to offer efficient power management in a compact package. This regulator stands out for its versatility and ease of integration into multiple applications, providing a dependable solution for portable electronic devices. With the ability to switch between 3.3V and 5V outputs and an 8-SOIC package, it ensures a seamless fit for space-constrained applications. The device's robust design minimizes external component requirements, thereby simplifying circuit complexity and enhancing overall system reliability. Ideal for on-the-go applications where power efficiency and footprint are critical, the LTC1515CS8-3.3/5#TRPBF serves as a cornerstone of power management solutions.
LTC1515CS8-3.3/5#TRPBF Features
  • Programmable output voltages (3.3V or 5V)