LTC1174HVCS8-3.3#TRPBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LTC1174HVCS8-3.3#TRPBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC REG BUCK BST 3.3V 8SOIC
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Width :
3.899mm
Output Type :
FIXED
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of Terminations :
8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Output Configuration :
Positive or Negative
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Function :
Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
Surface Mount :
yes
Voltage - Input (Min) :
4V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Synchronous Rectifier :
No
Base Part Number :
LTC1174
Terminal Position :
Dual
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Voltage - Input (Max) :
18.5V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Output Voltage :
3.3V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
8 Weeks
Control Mode :
CURRENT-MODE
JESD-609 Code :
e3
Control Technique :
CONSTANT OFF TIME
Topology :
Buck, Buck-Boost
Terminal Form :
Gull wing
Supply Current-Max (Isup) :
0.6mA
Frequency - Switching :
200kHz
Input Voltage-Nom :
9V
Current - Output :
340mA 600mA
Length :
4.9025mm
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Introducing Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Analog Devices, Inc. LTC1174HVCS8-3.3#TRPBF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:LTC1174, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), LTC1174HVCS8-3.3#TRPBF pinout, LTC1174HVCS8-3.3#TRPBF datasheet PDF, LTC1174HVCS8-3.3#TRPBF amp .Beyond Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Analog Devices, Inc. LTC1174HVCS8-3.3#TRPBF ,we also offer AP3211KTR-G1, AP61100QZ6-7, AP3012KTR-E1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. LTC1174HVCS8-3.3#TRPBF
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Analog Devices, Inc. LTC1174HVCS8-3.3#TRPBF Overview
The LTC1174HVCS8-3.3#TRPBF from Analog Devices, Inc. is a high-performance, integrated circuit specifically designed for buck-boost voltage regulation. This component ensures reliable 3.3V output from varying input sources, making it an indispensable part of power management solutions. Its robust design enables efficient power conversion, which is essential in applications requiring consistent voltage in compact and thermally challenging environments. This product highlights Analog Devices' commitment to delivering advanced power solutions, supporting the needs of both current and emerging technologies with enhanced efficiency and minimized power loss.
LTC1174HVCS8-3.3#TRPBF Features
  • Adjustable output voltage, providing 3.3V efficiently from broader input voltage ranges.