LTC1174HVCS8-3.3#PBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LTC1174HVCS8-3.3#PBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC REG BUCK BST 3.3V 8SOIC
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Pins :
8
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Synchronous Rectifier :
No
Control Technique :
CONSTANT OFF TIME
Number of Terminations :
8
Base Part Number :
LTC1174
Function :
Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
Dual
Number of Outputs :
Control Mode :
CURRENT-MODE
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Input (Max) :
18.5V
Efficiency :
94 %
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Terminal Form :
Gull wing
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Surface Mount :
yes
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 weeks ago)
Length :
4.9025mm
Quiescent Current :
450μA
Output Configuration :
Positive or Negative
Supply Current-Max (Isup) :
0.6mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packaging :
Tube
Mounting Type :
Surface Mount
Output Voltage :
3.3V
Topology :
Buck, Buck-Boost
Frequency - Switching :
200kHz
Lead Free :
Lead Free
Input Voltage-Nom :
9V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Input (Min) :
4V
Current - Output :
340mA 600mA
Output Type :
FIXED
Introducing Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Analog Devices, Inc. LTC1174HVCS8-3.3#PBF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:8, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Number of Terminations:8, Base Part Number:LTC1174, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, LTC1174HVCS8-3.3#PBF pinout, LTC1174HVCS8-3.3#PBF datasheet PDF, LTC1174HVCS8-3.3#PBF amp .Beyond Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Analog Devices, Inc. LTC1174HVCS8-3.3#PBF ,we also offer AP3211KTR-G1, AP61100QZ6-7, AP3012KTR-E1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.