LT6660HCDC-10#TRMPBF
Mfr.Part #
LT6660HCDC-10#TRMPBF
Package / Case
3-WFSFN Exposed Pad
Description
IC VREF SERIES 0.2% 3DFN
Stock
415
In Stock :
415
Product Category :
Voltage Reference
Temp Coef of Voltage-Max :
20 ppm/°C
Package / Case :
3-WFSFN Exposed Pad
Current - Output :
20mA
Output Voltage :
10V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
8 Weeks
Pin Count :
3
Terminal Form :
NO LEAD
Current - Supply :
350μA
Terminal Pitch :
0.5mm
JESD-30 Code :
S-PSSO-N3
Output Voltage-Max :
10.02V
ECCN Code :
EAR99
Base Part Number :
LT6660
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
3
Width :
2mm
Output Type :
FIXED
Length :
2mm
Height Seated (Max) :
0.8mm
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Trim/Adjustable Output :
No
JESD-609 Code :
e3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Temperature Coefficient :
20ppm/°C
Noise - 10Hz to 10kHz :
4ppmrms
Analog IC - Other Type :
THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Voltage - Input :
12.5V~30V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
20V
Tolerance :
±0.2%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Single
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
4ppmp-p
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
10V
Surface Mount :
yes
Supply Voltage :
12.5V
Published :
2004
Reference Type :
Series
Qualification Status :
Not Qualified
Supply Voltage-Min (Vsup) :
10.9V
Number of Outputs :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Analog Devices, Inc. LT6660HCDC-10#TRMPBF
Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT6660HCDC-10#TRMPBF Overview
LT6660HCDC-10#TRMPBF Features
This series voltage reference IC highlights several key features that make it exceptionally reliable and user-friendly. It provides a nominal voltage of 10 V with an impressive accuracy of 0.2%. The small 3DFN package is optimized for minimal space usage while maintaining high performance and low noise levels. Its design is focused on providing stable and precise voltage regardless of external conditions such as temperature fluctuations and supply variations.