LT6658BIMSE-2.5#TRPBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LT6658BIMSE-2.5#TRPBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
16-TFSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC VREF SERIES 6V 0.1% 16MSOP
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Reference
Factory Lead Time :
26 Weeks
Number of Pins :
16
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 weeks ago)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Type :
Adjustable (Fixed)
Current - Output :
20mA
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Output (Max) :
6V
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Current - Supply :
3mA
Pin Count :
16
Operating Temperature :
-40°C~85°C TJ
Noise - 10Hz to 10kHz :
2ppmrms
Number of Outputs :
2
Reference Type :
Series, Dual
Base Part Number :
LT6658
Voltage - Input :
4.5V~36V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
20ppm/°C
Package / Case :
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
1.5ppmp-p
Introducing Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT6658BIMSE-2.5#TRPBF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:16, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TJ, Base Part Number:LT6658, Package / Case:16-TFSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad, LT6658BIMSE-2.5#TRPBF pinout, LT6658BIMSE-2.5#TRPBF datasheet PDF, LT6658BIMSE-2.5#TRPBF amp .Beyond Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT6658BIMSE-2.5#TRPBF ,we also offer LM4040D20IDBZR, LM4040DIM3-4.1/NOPB, ATL431LIBQDBZRQ1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. LT6658BIMSE-2.5#TRPBF
[Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT6658BIMSE-2.5#TRPBF] Overview
Explore precision and reliability with the Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT6658BIMSE-2.5#TRPBF. Engineered to exacting standards, this integrated circuit (IC) stands as a cornerstone in voltage reference series, offering an unparalleled 6V output with a remarkable 0.1% accuracy. Encapsulated in a 16MSOP package, it ensures seamless integration into diverse electronic systems, promising consistent performance across varied conditions.
[LT6658BIMSE-2.5#TRPBF] Features
  • 6V Voltage Reference Series
  • 0.1% Accuracy