LT6656BIS6-2.048#TRPBF
Mfr.Part #
LT6656BIS6-2.048#TRPBF
Package / Case
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Description
IC VREF SERIES 0.1% TSOT23-6
Voltage Reference
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.548V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Width :
1.5mm
Length :
2.9mm
Mounting Type :
Surface Mount
Trim/Adjustable Output :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
6
Base Part Number :
LT6656
Surface Mount :
yes
Voltage - Input :
2.548V~18V
Terminal Position :
Dual
Analog IC - Other Type :
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Current - Supply :
1.5μA
Output Voltage :
2.048V
Reference Type :
Series
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Type :
FIXED
Tolerance :
±0.1%
Terminal Pitch :
0.95mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pin Count :
6
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.048V
Number of Outputs :
1
Terminal Form :
Gull wing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage-Max (Vsup) :
18V
HTS Code :
JESD-30 Code :
R-PDSO-G6
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
8 Weeks
Package / Case :
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Number of Functions :
1
Current - Output :
5mA
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
30ppmp-p
Temp Coef of Voltage-Max :
20 ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
20ppm/°C
Output Voltage-Max :
2.05V
Qualification Status :
Not Qualified
Height Seated (Max) :
1mm
Analog Devices, Inc. LT6656BIS6-2.048#TRPBF
Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT6656BIS6-2.048#TRPBF Overview
LT6656BIS6-2.048#TRPBF Features
  • 0.1% series voltage reference