LT6656BIDC-4.096#TRPBF
Mfr.Part #
LT6656BIDC-4.096#TRPBF
Package / Case
6-WFDFN Exposed Pad
Description
IC VREF SERIES 0.2% 6DFN
Voltage Reference
Length :
2mm
Qualification Status :
Not Qualified
Tolerance :
±0.2%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Terminations :
6
Analog IC - Other Type :
THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
30ppmp-p
HTS Code :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Outputs :
1
Output Voltage-Max :
4.1042V
Temperature Coefficient :
20ppm/°C
Pin Count :
6
Reference Type :
Series
Output Voltage :
4.096V
Base Part Number :
LT6656
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
NO LEAD
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.8mm
Output Type :
FIXED
Width :
2mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Trim/Adjustable Output :
No
JESD-30 Code :
S-PDSO-N6
Voltage - Input :
4.596V~18V
Surface Mount :
yes
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.596V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
18V
Temp Coef of Voltage-Max :
20 ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Output (Min/Fixed) :
4.096V
Number of Functions :
1
Package / Case :
6-WFDFN Exposed Pad
Current - Supply :
1.5μA
Terminal Pitch :
0.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Output :
5mA
Analog Devices, Inc. LT6656BIDC-4.096#TRPBF
[Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT6656BIDC-4.096#TRPBF] Overview
LT6656BIDC-4.096#TRPBF Features
  • Exceptional precision: Boasts an impressive 0.2% accuracy, ensuring reliable voltage regulation.