LT6656BCS6-1.25#TRPBF
Mfr.Part #
LT6656BCS6-1.25#TRPBF
Package / Case
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Description
IC VREF SERIES 0.1% TSOT23-6
ROHS3 Compliant
Length :
2.9mm
Analog IC - Other Type :
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Trim/Adjustable Output :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Pitch :
0.95mm
HTS Code :
Qualification Status :
Not Qualified
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
20ppm/°C
Current - Output :
5mA
Tolerance :
±0.1%
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
30ppmp-p
JESD-30 Code :
R-PDSO-G6
Output Voltage-Max :
1.2513V
Base Part Number :
LT6656
Current - Supply :
1.5μA
Pin Count :
6
Terminal Form :
Gull wing
Supply Voltage-Max (Vsup) :
18V
Noise - 10Hz to 10kHz :
50μVrms
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Input :
2.2V~18V
Height Seated (Max) :
1mm
Width :
1.5mm
Output Voltage :
1.25V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.25V
Output Type :
FIXED
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.2V
ECCN Code :
EAR99
Number of Outputs :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Reference Type :
Series
Temp Coef of Voltage-Max :
20 ppm/°C