LT6654BHLS8-2.048
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LT6654BHLS8-2.048
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
8-CLCC
Datasheet
Download
Description
IC VREF SERIES 0.1% 8LCC
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Reference
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.548V
Temp Coef of Voltage-Max :
20 ppm/°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Form :
NO LEAD
Package / Case :
8-CLCC
Terminal Position :
QUAD
Current - Supply :
600μA
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Output Type :
FIXED
Base Part Number :
LT6654
Packaging :
Tray
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Output Voltage-Max :
2.050048V
Height Seated (Max) :
1.55mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
36V
Number of Terminations :
8
Terminal Pitch :
1.27mm
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.048V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
20ppm/°C
Number of Functions :
1
Reference Type :
Series
Analog IC - Other Type :
THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Tolerance :
±0.1%
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
S-CQCC-N8
Length :
5mm
Current - Output :
10mA
Output Voltage :
2.048V
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
5mm
Voltage - Input :
2.548V~36V
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
1ppmp-p
Number of Outputs :
2
Pin Count :
8
Noise - 10Hz to 10kHz :
2ppmrms
Surface Mount :
yes
Trim/Adjustable Output :
No
Datasheets
LT6654BHLS8-2.048
Analog Devices, Inc. LT6654BHLS8-2.048
Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT6654BHLS8-2.048 Overview
LT6654BHLS8-2.048 Features
  • Precision voltage reference
  • 0.1% accuracy