LT6654AMPS6-2.048#TRPBF
Mfr.Part #
LT6654AMPS6-2.048#TRPBF
Package / Case
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Description
IC VREF SERIES 0.05% TSOT23-6
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
Tolerance :
±0.05%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.048V
Temp Coef of Voltage-Max :
10 ppm/°C
Terminal Form :
Gull wing
Analog IC - Other Type :
THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Base Part Number :
LT6654
Supply Voltage-Max (Vsup) :
36V
Noise - 10Hz to 10kHz :
2ppmrms
Trim/Adjustable Output :
No
Voltage - Input :
2.548V~36V
Current - Output :
10mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
2.9mm
Temperature Coefficient :
10ppm/°C
Number of Outputs :
1
Terminal Pitch :
0.95mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
JESD-609 Code :
e3
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
1ppmp-p
Output Voltage-Max :
2.05271V
Height Seated (Max) :
1mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.548V
Number of Functions :
1
Current - Supply :
600μA
Output Voltage :
2.048V
Qualification Status :
Not Qualified
Output Type :
FIXED
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Position :
Dual
JESD-30 Code :
R-PDSO-G6
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Width :
1.625mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Analog Devices, Inc. LT6654AMPS6-2.048#TRPBF
Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT6654AMPS6-2.048#TRPBF Overview
The Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT6654AMPS6-2.048#TRPBF is a high-precision, low-drift voltage reference designed to ensure stability and accuracy in your critical applications. This device offers a typical output voltage of 2.048V with an impressive temperature coefficient, making it highly reliable over a wide range of operating conditions. Its compact TSOT-236 package ensures a minimal footprint on PCBs, making it ideal for space-sensitive applications. The LT6654AMPS6-2.048#TRPBF combines advanced design techniques and high-quality construction to provide a robust solution for precise voltage regulation, enhancing system accuracy and response.
LT6654AMPS6-2.048#TRPBF Features
  • Output Voltage: 2.048V with a precision tolerance of 0.05%.