LT6654AMPS6-1.25#TRPBF
Mfr.Part #
LT6654AMPS6-1.25#TRPBF
Package / Case
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Description
IC VREF SERIES 0.05% TSOT23-6
Voltage Reference
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.4V
Surface Mount :
yes
Output Voltage-Max :
1.25287V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Analog IC - Other Type :
THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Qualification Status :
Not Qualified
Temperature Coefficient :
10ppm/°C
Base Part Number :
6
Number of Terminations :
6
Current - Supply :
600μA
Width :
1.625mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Number of Outputs :
1
Terminal Pitch :
0.95mm
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.25V
Output Voltage :
1.25V
Current - Output :
10mA
Voltage - Input :
2.4V~36V
Tolerance :
±0.05%
HTS Code :
Factory Lead Time :
8 Weeks
JESD-30 Code :
R-PDSO-G6
Reference Type :
Series
Trim/Adjustable Output :
No
Height Seated (Max) :
1mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of Functions :
1
Terminal Position :
Dual
Length :
2.9mm
Noise - 10Hz to 10kHz :
2ppmrms
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage-Max (Vsup) :
36V