LT6654AHLS8-2.048
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LT6654AHLS8-2.048
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
8-CLCC
Datasheet
Download
Description
IC VREF SERIES 0.05% 8LCC
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Reference
Reference Type :
Series
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Pins :
8
Number of Terminations :
8
Terminal Pitch :
1.27mm
Tolerance :
±0.05%
Base Part Number :
LT6654
Width :
5mm
Noise - 10Hz to 10kHz :
2ppmrms
Min Output Voltage :
2.048V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Reference Voltage :
2.048V
Trim/Adjustable Output :
No
Output Voltage :
2.048V
Analog IC - Other Type :
THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Terminal Position :
QUAD
Current - Output :
10mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Supply Current :
600μA
Number of Functions :
1
Number of Outputs :
2
Temp Coef of Voltage-Max :
10 ppm/°C
Voltage - Input :
2.548V~36V
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Packaging :
Tray
Mount :
Surface Mount
Pin Count :
Output Type :
FIXED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage-Max (Vsup) :
36V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
1ppmp-p
Temperature Coefficient :
10ppm/°C
Terminal Form :
NO LEAD
Package / Case :
8-CLCC
Length :
5mm
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 weeks ago)
Height Seated (Max) :
1.55mm
Datasheets
LT6654AHLS8-2.048
Analog Devices, Inc. LT6654AHLS8-2.048
Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT6654AHLS8-2.048 Overview
LT6654AHLS8-2.048 Features
  • Ultra-high precision voltage reference
  • Accuracy: 0.05%