LT3991IMSE-3.3#TRPBF
Mfr.Part #
LT3991IMSE-3.3#TRPBF
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Description
IC REG BUCK 3.3V 1.2A 10MSOP
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Length :
3mm
Current - Output :
1.2A
Width :
3mm
Control Mode :
CURRENT-MODE
Output Type :
FIXED
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Outputs :
1
Terminal Form :
Gull wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Input (Min) :
4.3V
Base Part Number :
LT3991
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Frequency - Switching :
200kHz~2MHz
Synchronous Rectifier :
No
Voltage - Input (Max) :
55V
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
JESD-609 Code :
e3
Topology :
Buck
Number of Terminations :
10
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Mounting Type :
Surface Mount
Input Voltage-Nom :
12V
Function :
Step-Down
Terminal Pitch :
0.5mm
Terminal Position :
Dual
Output Configuration :
Positive
Output Voltage :
3.3V
ECCN Code :
EAR99
Introducing Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Analog Devices, Inc. LT3991IMSE-3.3#TRPBF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:LT3991, Operating Temperature:-40°C~125°C TJ, Number of Terminations:10, Package / Case:10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad, Mounting Type:Surface Mount, LT3991IMSE-3.3#TRPBF pinout, LT3991IMSE-3.3#TRPBF datasheet PDF, LT3991IMSE-3.3#TRPBF amp .Beyond Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Analog Devices, Inc. LT3991IMSE-3.3#TRPBF ,we also offer AP3211KTR-G1, AP61100QZ6-7, AP3012KTR-E1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. LT3991IMSE-3.3#TRPBF
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Analog Devices, Inc. LT3991IMSE-3.3#TRPBF Overview
The LT3991IMSE-3.3#TRPBF from Analog Devices, Inc. is a robust DC DC switching regulator designed for efficiency and reliability in demanding applications. This regulator facilitates a compact power management solution by integrating features such as a fixed 3.3V output and a 1.2A output current capability within a small 10-MSOP package. The low dropout voltage and high efficiency make it an excellent choice for portable devices where battery life is crucial. Its ability to operate under a wide input voltage range from 4V to 20V allows versatile usage across various electronic devices, enhancing its appeal for bulk purchases by business clients looking to maintain consistent performance and power efficiency.