LT3973EMSE-3.3#TRPBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LT3973EMSE-3.3#TRPBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC REG BUCK 3.3V 750MA 10MSOP
Stock
425
In Stock :
425
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Current - Output :
750mA
Voltage - Input (Max) :
42V
JESD-609 Code :
e3
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Synchronous Rectifier :
No
Output Voltage :
3.3V
Control Mode :
CURRENT-MODE
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Terminal Pitch :
0.5mm
Output Configuration :
Positive
Topology :
Buck
Length :
3mm
Base Part Number :
LT3973
Frequency - Switching :
195kHz~2.15MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Number of Terminations :
10
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Input Voltage-Nom :
12V
Output Type :
FIXED
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
Function :
Step-Down
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Input (Min) :
4.2V
Number of Outputs :
1
Width :
3mm
Surface Mount :
yes
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Introducing Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Analog Devices, Inc. LT3973EMSE-3.3#TRPBF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad, Base Part Number:LT3973, Operating Temperature:-40°C~125°C TJ, Number of Terminations:10, Mounting Type:Surface Mount, LT3973EMSE-3.3#TRPBF pinout, LT3973EMSE-3.3#TRPBF datasheet PDF, LT3973EMSE-3.3#TRPBF amp .Beyond Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Analog Devices, Inc. LT3973EMSE-3.3#TRPBF ,we also offer AP3211KTR-G1, AP61100QZ6-7, AP3012KTR-E1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. LT3973EMSE-3.3#TRPBF
[Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Analog Devices, Inc. LT3973EMSE-3.3#TRPBF] Overview
Engineered to perfection, this IC regulator offers a stable output voltage of 3.3V with a maximum output current of 750mA, making it ideal for a wide range of electronic systems. Its compact 10MSOP package enhances space efficiency without compromising on functionality, providing engineers with greater flexibility in design and implementation. Whether you're powering up sensitive microcontrollers or driving high-performance sensors, trust the LT3973EMSE-3.3#TRPBF to deliver consistent and precise voltage regulation every time.
[LT3973EMSE-3.3#TRPBF] Features
  • Wide Input Voltage Range: With an input voltage range from 2.8V to 60V, this IC offers versatile compatibility with various power sources, ensuring flexibility in system integration.
  • Adjustable Frequency Operation: Engineers can fine-tune the switching frequency up to 2.25MHz, optimizing performance and minimizing interference in sensitive electronic systems.