LT3973EMSE-3.3#PBF
Mfr.Part #
LT3973EMSE-3.3#PBF
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Description
IC REG BUCK 3.3V 750MA 10MSOP
Stock
720
In Stock :
720
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 week ago)
Number of Outputs :
1
Topology :
Buck
Nominal Output Voltage :
3.3V
Frequency - Switching :
195kHz~2.15MHz
Package / Case :
Base Part Number :
LT3973
Function :
Step-Down
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Number of Terminations :
10
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
10
REACH SVHC :
No SVHC
Surface Mount :
yes
Current - Output :
750mA
Terminal Pitch :
0.5mm
Length :
3mm
ROHS3 Compliant
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Synchronous Rectifier :
No
Terminal Form :
Gull wing
Output Type :
FIXED
Voltage - Input (Min) :
4.2V
Terminal Position :
Dual
Output Configuration :
Positive
Control Mode :
CURRENT-MODE
Packaging :
Tube
Output Voltage :
3.3V
Input Voltage-Nom :
12V
Width :
3mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Input (Max) :
42V