LT3651EUHE-8.4#PBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LT3651EUHE-8.4#PBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
36-WFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC BATT CHG LI-ION 2CELL 36QFN
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Battery Chargers
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
NO LEAD
Number of Pins :
36
Surface Mount :
yes
Package / Case :
36-WFQFN Exposed Pad
Terminal Position :
QUAD
Min Input Voltage :
9V
Terminal Pitch :
0.5mm
Battery Chemistry :
Lithium Ion/Polymer
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Base Part Number :
LT3651
Mounting Type :
Surface Mount
Fault Protection :
Over Temperature
Height Seated (Max) :
0.8mm
Width :
5mm
Packaging :
Tube
Current - Charging :
Constant - Programmable
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Programmable Features :
Current, Timer
Number of Cells :
2
Length :
6mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 weeks ago)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
36
Max Input Voltage :
32V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Pin Count :
Number of Functions :
1
Analog IC - Other Type :
BATTERY CHARGE CONTROLLER
Battery Pack Voltage :
8.4V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Charge Current - Max :
4A