LT3582EUD-12#PBF
Mfr.Part #
LT3582EUD-12#PBF
Package / Case
16-WFQFN Exposed Pad
Description
IC REG BUCK BST 12V DL 16QFN
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Packaging :
Tube
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Synchronous Rectifier :
No
Height Seated (Max) :
0.8mm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Output (Min/Fixed) :
±12V
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Terminations :
16
Number of Pins :
16
Output Voltage :
12V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 weeks ago)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Pitch :
0.5mm
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Output Type :
FIXED
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Published :
Length :
3mm
Terminal Position :
QUAD
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Input Voltage-Nom :
3.6V
Output Configuration :
Positive and Negative (Dual Rail)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Input (Min) :
2.55V
Package / Case :
16-WFQFN Exposed Pad
Topology :
Boost, Buck-Boost
Surface Mount :
yes
Current - Output :
285mA Switch 490mA Switch
Base Part Number :
LT3582
Function :
Step-Up
Number of Outputs :
2
Datasheets
LT3582EUD-12#PBF
Analog Devices, Inc. LT3582EUD-12#PBF
[Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Analog Devices, Inc. LT3582EUD-12#PBF] Overview
Welcome to the realm of efficient power management with the LT3582EUD-12#PBF by Analog Devices, Inc. This integrated circuit stands as a pinnacle of innovation, offering a seamless blend of buck and boost functionalities, all encapsulated within a compact 16QFN package. Designed to deliver a stable 12V output, this regulator ensures reliable power delivery across diverse applications, empowering your systems with the resilience they demand.
LT3582EUD-12#PBF Features
  • Integrated buck and boost regulator
  • Compact 16QFN package
  • Dual-channel design
  • Stable 12V output