LT3065IMSE-1.8#PBF
Mfr.Part #
LT3065IMSE-1.8#PBF
Package / Case
12-TSSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 1.8V 500MA 12MSOP
Stock
147
In Stock :
147
Control Features :
Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start
Output Voltage 1 :
1.8V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current - Quiescent (Iq) :
110μA
Terminal Pitch :
0.65mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Supply (Max) :
25mA
Current - Output :
500mA
Packaging :
Tube
Pin Count :
12
FIXED
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 months ago)
Length :
4.039mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Package / Case :
Input Voltage (Min) :
2.4V
Dropout Voltage :
300mV
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Width :
3mm
Output Voltage :
1.8V
Base Part Number :
LT3065
Voltage - Input (Max) :
45V
Voltage Dropout (Max) :
0.51V @ 500mA
PSRR :
74dB (120Hz)