LT3065IDD-1.5#TRPBF
Mfr.Part #
LT3065IDD-1.5#TRPBF
Package / Case
10-WFDFN Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 1.5V 500MA 10DFN
Stock
1
In Stock :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Functions :
Input Voltage (Min) :
2.2V
Pin Count :
10
Number of Terminations :
10
Length :
3mm
PSRR :
78dB (120Hz)
Terminal Form :
NO LEAD
Current - Supply (Max) :
25mA
Base Part Number :
LT3065
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
0.8mm
Output Voltage 1 :
1.5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Control Features :
Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V
Surface Mount :
yes
Voltage - Input (Max) :
45V
Terminal Position :
Dual
Width :
3mm
Current - Output :
500mA
Current - Quiescent (Iq) :
110μA
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
10-WFDFN Exposed Pad
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
0.5mm
Voltage Dropout (Max) :
0.51V @ 500mA
Number of Regulators :
Analog Devices, Inc. LT3065IDD-1.5#TRPBF
Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start Fixed 0.5mm LT3065 PMIC 10 10-WFDFN Exposed Pad
LT3065IDD-1.5#TRPBF Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A 10-WFDFN Exposed Pad case is used for packaging. As you can see, the IC chip has 10 terminations. Regulator IC chip's output type is Fixed. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Surface Mount varies. -40°C~125°C degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. As far as its current output is concerned, it stands at 500mA. There are 10 pins in total in this voltage regulator IC. For your information, this regulator's basic part number is LT3065.