LT3062EMS8E-3.3#TRPBF
Mfr.Part #
LT3062EMS8E-3.3#TRPBF
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 3.3V 200MA 8MSOP
Current - Quiescent (Iq) :
90μA
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Pins :
8
Package / Case :
Voltage - Input (Max) :
45V
Current - Supply (Max) :
10mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage Dropout (Max) :
0.53V @ 200mA
Control Features :
Soft Start
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Base Part Number :
LT3062
Current - Output :
200mA
PSRR :
73dB (120Hz)
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 weeks ago)
Output Configuration :
Positive
Introducing Voltage Regulators - Linear Analog Devices, Inc. LT3062EMS8E-3.3#TRPBF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:8, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad, Operating Temperature:-40°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:LT3062, LT3062EMS8E-3.3#TRPBF pinout, LT3062EMS8E-3.3#TRPBF datasheet PDF, LT3062EMS8E-3.3#TRPBF amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Analog Devices, Inc. LT3062EMS8E-3.3#TRPBF ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. LT3062EMS8E-3.3#TRPBF
Soft Start Fixed LT3062 PMIC 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
LT3062EMS8E-3.3#TRPBF Overview
An Tape & Reel (TR) case is included with the delivery. There is a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad case with the integrated voltage regulator. In terms of output type, Fixed is what the Regulator IC produces. The electronic component implements 1 Voltage regulator ICs. IC Regulator is possible to alter the range of the operating temperature of Surface Mount in the device. In order for this IC voltage regulator to operate, the temperature has to be kept at -40°C~125°C degrees. In this case, the output function that is configured for this regulator IC is Positive. There is an 200mAmp current output on this voltage regulator IC. There are 8 pins on the chip. It is LT3062 for this regulator, just for your information.