LT3060MPTS8-2.5#TRMPBF
Mfr.Part #
LT3060MPTS8-2.5#TRMPBF
Package / Case
SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Description
IC REG LIN 2.5V 100MA TSOT23-8
Voltage - Input (Max) :
45V
Pin Count :
8
Terminal Pitch :
0.65mm
PSRR :
73dB (120Hz)
Output Voltage1-Min :
2.438V
Surface Mount :
yes
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Terminal Form :
Gull wing
Number of Regulators :
1
Input Voltage (Min) :
3.05V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Factory Lead Time :
16 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JESD-609 Code :
e3
Current - Supply (Max) :
4mA
Output Voltage 1 :
2.5V
Base Part Number :
LT3060
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Functions :
Length :
2.9mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Current - Output :
100mA
Output Voltage1-Max :
2.55V
Voltage Dropout (Max) :
0.51V @ 100mA