LT3060IDC-1.5#TRMPBF
Mfr.Part #
LT3060IDC-1.5#TRMPBF
Manufacturer
Linear Technology
Package / Case
8-WFDFN Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 1.5V 100MA 8DFN
Stock
317
In Stock :
317
Manufacturer :
Linear Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) :
15V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Published :
2011
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage Tolerance-Max :
2%
Pin Count :
8
Control Features :
Enable, Soft Start
Output Type :
FIXED
Number of Functions :
1
PSRR :
60dB (120Hz)
Voltage - Input (Max) :
45V
Number of Terminations :
8
Current - Supply (Max) :
4mA
Current - Quiescent (Iq) :
80μA
JESD-30 Code :
S-PDSO-N8
Height Seated (Max) :
0.8mm
Output Voltage 1 :
1.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.51V @ 100mA
Package / Case :
8-WFDFN Exposed Pad
Base Part Number :
LT3060
Terminal Form :
NO LEAD
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Length :
2mm
Width :
2mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Surface Mount :
yes
Dropout Voltage1-Nom :
0.3V
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
0.45mm
Mounting Type :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
1
Input Voltage Absolute-Max :
50V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Number of Outputs :
Packing Method :
Tape and Reel
Current - Output :
100mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Linear Technology LT3060IDC-1.5#TRMPBF
[Voltage Regulators - Linear Linear Technology LT3060IDC-1.5#TRMPBF] Overview
This Linear Technology LT3060IDC-1.5#TRMPBF integrated circuit is a high-performance linear voltage regulator designed to provide a stable output voltage of 1.5V with a maximum output current of 100mA. Encapsulated in an 8DFN package, this regulator offers exceptional thermal performance and robustness, making it suitable for various demanding applications.
LT3060IDC-1.5#TRMPBF Features
  • Stable Output Voltage: Provides a constant output voltage of 1.5V
  • High Output Current: Capable of delivering up to 100mA of current