LT3060ETS8-3.3#TRPBF
Mfr.Part #
LT3060ETS8-3.3#TRPBF
Package / Case
SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Description
IC REG LIN 3.3V 100MA TSOT23-8
Voltage Regulators - Linear
Output Voltage1-Min :
3.234V
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Input Voltage (Min) :
3.85V
Current - Quiescent (Iq) :
80μA
Current - Output :
100mA
JESD-609 Code :
e3
Number of Outputs :
1
Input Voltage Absolute-Max :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Functions :
1
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Terminal Pitch :
0.65mm
Voltage Dropout (Max) :
0.51V @ 100mA
Control Features :
Enable, Soft Start
Output Type :
FIXED
Number of Regulators :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dropout Voltage1-Nom :
0.3V
Voltage Tolerance-Max :
2%
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Terminal Form :
Gull wing
PSRR :
70dB (120Hz)
Package / Case :
SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Number of Terminations :
8
Base Part Number :
LT3060
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Voltage 1 :
3.3V
ECCN Code :
EAR99
Current - Supply (Max) :
4mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Packing Method :
Tape and Reel
Voltage - Input (Max) :
45V
Output Voltage1-Max :
3.366V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mounting Type :
Surface Mount
Pin Count :
8
Length :
2.9mm
Output Configuration :
Positive
Analog Devices, Inc. LT3060ETS8-3.3#TRPBF
[Voltage Regulators - Linear Analog Devices, Inc. LT3060ETS8-3.3#TRPBF] Overview
Introducing the LT3060ETS8-3.3#TRPBF, a cutting-edge linear voltage regulator meticulously crafted by Analog Devices, Inc. This precision-engineered IC is designed to deliver a stable 3.3V output with a remarkable current capability of 100mA. Encased in a compact TSOT238 package, it epitomizes reliability and efficiency in voltage regulation.
LT3060ETS8-3.3#TRPBF Features
  • Stable 3.3V Output Voltage
  • High Current Capability: 100mA
  • Precision Voltage Regulation
  • Compact TSOT238 Package
  • Low Dropout Voltage: 260mV Typ. at 100mA
  • Low Output Noise: 40µVRMS (10Hz to 100kHz)
  • Wide Input Voltage Range: 1.6V to 45V