LT3060ETS8-1.8#TRPBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LT3060ETS8-1.8#TRPBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Datasheet
Download
Description
IC REG LIN 1.8V 100MA TSOT23-8
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Form :
Gull wing
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Input (Max) :
45V
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Current - Supply (Max) :
4mA
Number of Terminations :
8
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Voltage Dropout (Max) :
0.51V @ 100mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Control Features :
Enable, Soft Start
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Base Part Number :
LT3060
Output Type :
FIXED
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Current - Quiescent (Iq) :
80μA
Terminal Pitch :
0.65mm
Pin Count :
8
Output Voltage 1 :
1.8V
Qualification Status :
Not Qualified
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Functions :
1
Voltage Tolerance-Max :
2%
PSRR :
75dB (120Hz)
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Output :
100mA
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Input Voltage Absolute-Max :
50V
Input Voltage (Min) :
2.35V
Output Configuration :
Positive
Packing Method :
Tape and Reel
Length :
2.9mm