LT3055IDE-3.3#TRPBF
Mfr.Part #
LT3055IDE-3.3#TRPBF
Package / Case
16-WFDFN Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16DFN
Stock
72
In Stock :
72
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Terminal Form :
NO LEAD
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Length :
4mm
Number of Terminations :
16
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Functions :
1
Output Configuration :
Positive
Current - Output :
500mA
Control Features :
Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.8mm
Terminal Position :
Dual
Input Voltage (Min) :
3.9V
Voltage Dropout (Max) :
0.59V @ 500mA
Base Part Number :
LT3055
Width :
3mm
Pin Count :
16
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Current - Quiescent (Iq) :
130μA
Voltage - Input (Max) :
45V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
PSRR :
70dB (120Hz)
Output Voltage1-Min :
3.234V
Output Voltage 1 :
3.3V
Current - Supply (Max) :
25mA
Number of Regulators :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Output Type :
FIXED
Output Voltage1-Max :
3.336V
Package / Case :
16-WFDFN Exposed Pad
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Pitch :
0.45mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Analog Devices, Inc. LT3055IDE-3.3#TRPBF
Voltage Regulators - Linear Analog Devices, Inc. LT3055IDE-3.3#TRPBF Overview
LT3055IDE-3.3#TRPBF Features
  • Low Dropout Voltage: With an impressively low dropout voltage of 300mV at 500mA load, this regulator minimizes power dissipation and maximizes efficiency.
  • Wide Input Voltage Range: Designed to accommodate input voltages ranging from 4V to 40V, the LT3055IDE-3.3#TRPBF offers versatility across a broad spectrum of power supply configurations.