LT3055EMSE-3.3#PBF
Mfr.Part #
LT3055EMSE-3.3#PBF
Manufacturer
Linear Technology
Package / Case
16-TFSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Description
FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 3.
Stock
104
In Stock :
104
Manufacturer :
Linear Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Output Configuration :
Positive
Width :
3mm
Package / Case :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Base Part Number :
LT3055
Pin Count :
16
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Input Voltage (Min) :
3.9V
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
16
Current - Supply (Max) :
25mA
Surface Mount :
yes
Voltage Dropout (Max) :
0.59V @ 500mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Pitch :
0.5mm
Output Type :
FIXED
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
Gull wing
ROHS3 Compliant
Output Voltage1-Min :
3.234V
Voltage - Input (Max) :
45V
Current - Output :
500mA
Output Voltage1-Max :
3.336V
Output Voltage 1 :
3.3V
PSRR :
70dB (120Hz)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Length :
4.039mm
Current - Quiescent (Iq) :
130μA
Control Features :
Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tube
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Introducing Voltage Regulators - Linear Linear Technology LT3055EMSE-3.3#PBF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:16-TFSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad, Base Part Number:LT3055, Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Terminations:16, Mounting Type:Surface Mount, LT3055EMSE-3.3#PBF pinout, LT3055EMSE-3.3#PBF datasheet PDF, LT3055EMSE-3.3#PBF amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Linear Technology LT3055EMSE-3.3#PBF ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.