LT3020EMS8-1.8#TRPBF
Mfr.Part #
LT3020EMS8-1.8#TRPBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC REG LINEAR 1.8V 100MA 8MSOP
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
JESD-30 Code :
S-PDSO-G8
Voltage Dropout (Max) :
0.285V @ 100mA
Output Voltage 1 :
1.8V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Input (Max) :
10V
Dropout Voltage1-Nom :
0.15V
PSRR :
56dB (120Hz)
Number of Functions :
Current - Output :
100mA
Width :
3mm
Current - Quiescent (Iq) :
250μA
Packing Method :
Tape and Reel
Voltage Tolerance-Max :
3.5%
Current - Supply (Max) :
3.5mA
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Terminal Pitch :
0.65mm
Length :
3mm
Introducing Voltage Regulators - Linear Analog Devices, Inc. LT3020EMS8-1.8#TRPBF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Terminations:8, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:LT3020, LT3020EMS8-1.8#TRPBF pinout, LT3020EMS8-1.8#TRPBF datasheet PDF, LT3020EMS8-1.8#TRPBF amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Analog Devices, Inc. LT3020EMS8-1.8#TRPBF ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. LT3020EMS8-1.8#TRPBF
Enable Fixed 0.65mm LT3020 PMIC 8 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
LT3020EMS8-1.8#TRPBF Overview
Tape & Reel (TR) cases are used for delivery. The Liner regulator IC is packaged in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case. On the Linear IC itself, there are 8 terminations. Fixed is the output type of the Voltage Regulator IC. As part of this electrical component, 1 regulators are implemented. Variations are made to the Surface Mount operating temperature range by the Voltage Regulator IC. Default settings are set to -40°C~125°C degrees. There is a Positive configured as the output function for this IC regulator. There is a current output of 100mA from this regulator IC. There are a total of 8 pins on this board. There are 1 outputs total on this voltage regulator IC in order to ensure that prompt and sufficient performance is achieved. For your information, the basic part number for this regulator IC is LT3020. TAPE AND REEL is the way in which the voltage regulator IC is packed.