LT3020EMS8-1.5
Mfr.Part #
LT3020EMS8-1.5
Manufacturer
Linear Technology
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
LT3020 - IC VOLT REG FIXED 1 10
Manufacturer :
Linear Technology
Package / Case :
JESD-30 Code :
S-PDSO-G8
Width :
3mm
Terminal Pitch :
0.65mm
Terminal Form :
Gull wing
Length :
3mm
Current - Output :
100mA
Voltage Dropout (Max) :
0.285V @ 100mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
PSRR :
58dB (120Hz)
EAR99
Packing Method :
Tape and Reel
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Input (Max) :
10V
Output Voltage 1 :
1.5V
Current - Supply (Max) :
3.5mA
Voltage Tolerance-Max :
3.5%
Dropout Voltage1-Nom :
0.15V
1 (Unlimited)
Datasheets
LT3020EMS8-1.5
Introducing Voltage Regulators - Linear Linear Technology LT3020EMS8-1.5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Number of Terminations:8, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C, Base Part Number:LT3020, LT3020EMS8-1.5 pinout, LT3020EMS8-1.5 datasheet PDF, LT3020EMS8-1.5 amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Linear Technology LT3020EMS8-1.5 ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.