LT3020EMS8-1.2#TRPBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LT3020EMS8-1.2#TRPBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.2V 100MA 8MSOP
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Number of Outputs :
1
ECCN Code :
EAR99
Qualification Status :
Not Qualified
PSRR :
60dB (120Hz)
Output Voltage 1 :
1.2V
Terminal Pitch :
0.65mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Control Features :
Enable
Output Type :
FIXED
Current - Supply (Max) :
3.5mA
Voltage Tolerance-Max :
3.58%
Current - Quiescent (Iq) :
250μA
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Package / Case :
Output Configuration :
Positive
Dropout Voltage1-Nom :
0.15V
Voltage Dropout (Max) :
0.285V @ 100mA
Number of Functions :
1
Factory Lead Time :
8 Weeks
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Current - Output :
100mA
Mounting Type :
Surface Mount
Packing Method :
Tape and Reel
Voltage - Input (Max) :
10V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.2V
Pin Count :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Base Part Number :
LT3020
Number of Terminations :
8
JESD-30 Code :
S-PDSO-G8
Number of Regulators :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Terminal Position :
Dual
Length :
3mm
Terminal Form :
Gull wing
Width :
3mm
Introducing Voltage Regulators - Linear Analog Devices, Inc. LT3020EMS8-1.2#TRPBF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C, Base Part Number:LT3020, Number of Terminations:8, LT3020EMS8-1.2#TRPBF pinout, LT3020EMS8-1.2#TRPBF datasheet PDF, LT3020EMS8-1.2#TRPBF amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Analog Devices, Inc. LT3020EMS8-1.2#TRPBF ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. LT3020EMS8-1.2#TRPBF
Voltage Regulators - Linear Analog Devices, Inc. LT3020EMS8-1.2#TRPBF Overview
Introducing the cutting-edge Voltage Regulator - Linear from Analog Devices, Inc., the LT3020EMS8-1.2#TRPBF. Designed for precision and reliability, this integrated circuit (IC) redefines power management in electronic systems. With a nominal output voltage of 1.2V and a maximum output current of 100mA, this device offers unparalleled performance in regulating voltage for various applications.
LT3020EMS8-1.2#TRPBF Features
  • Precision voltage regulation at 1.2V
  • Maximum output current of 100mA
  • Low dropout voltage: 300mV
  • Wide input voltage range: 1.8V to 20V