LT3020EDD-1.8#PBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LT3020EDD-1.8#PBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
8-WFDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.8V 100MA 8DFN
Stock
80
In Stock :
80
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Current - Supply (Max) :
3.5mA
Output Type :
FIXED
Output Voltage 1 :
1.8V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dropout Voltage1-Nom :
0.15V
Number of Terminations :
8
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Pin Count :
8
Surface Mount :
yes
Number of Outputs :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Regulators :
1
Number of Functions :
Lead Free :
Lead Free
Control Features :
Enable
Current - Quiescent (Iq) :
250μA
Current - Output :
100mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
8-WFDFN Exposed Pad
Operating Supply Current :
120μA
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Qualification Status :
Not Qualified
Output Configuration :
Positive
Length :
3mm
Width :
3mm
Base Part Number :
LT3020
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 weeks ago)
Packaging :
Tube
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Dropout Voltage :
150mV
Voltage Tolerance-Max :
3.5%
Terminal Pitch :
0.5mm
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
56dB
Min Input Voltage :
900mV
Terminal Form :
NO LEAD
Voltage Dropout (Max) :
0.285V @ 100mA
Voltage - Input (Max) :
10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
PSRR :
56dB (120Hz)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Output Voltage :
1.8V
Min Current Limit :
110mA
Datasheets
LT3020EDD-1.8#PBF
Analog Devices, Inc. LT3020EDD-1.8#PBF
[Voltage Regulators - Linear Analog Devices, Inc. LT3020EDD-1.8#PBF] Overview
Designed to meet the highest industry standards, the LT3020EDD-1.8#PBF excels in delivering a consistent output voltage of 1.8V with a maximum current rating of 100mA. Its compact 8DFN package enhances thermal performance and facilitates space-saving designs, making it ideal for space-constrained applications.
LT3020EDD-1.8#PBF Features
  • Output Voltage: 1.8V
  • Output Current: 100mA
  • Package Type: 8DFN
  • High PSRR: 70dB at 1kHz
  • Low Dropout Voltage: 300mV
  • Wide Input Voltage Range: 1.8V to 20V
  • Low Output Noise: 40µVRMS (10Hz to 100kHz)